[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 7, No 3, Fall 1997 [back]

Mektup: Yasar Nuri hakli

Av.Süleyman TALAS

Sevgili Çataltepe,

Derginizi inceledim.Içinde bulundugunuz cografyanin sartlari ile birlikte düsünüldügünde çabanizin takdire sayan oldugunu belirtmeden geçemeyecegim.

Dergide Yasar Nuri Öztürk'le ilgili degerlendirme yazinizi okudum.Öncelikle elestiri tavrinizin ve üslubunuzun saygili ve ölçülü olmasi ve yazinin dikkatle kaleme alinmis bulunmasi sizin hakkinda bende hüsnü zan olusmasina neden oldu. Bununla beraber yazinizda pek de katilamadigim bir kaç hususun altini çizmek istiyorum.Herseyden önce yazinizin 5. paragrafinda söz edilen ve her nedense sizin "... hangi camilerde imam oldugunu" merak ettiginiz "tip" maalesef Türkiye'de son derece yaygin... Eger Kütahya'da misafirim olabilseydiniz o "tip ve tiplerden" bir çok örnek göstermem mümkün olabilirdi.

Yasar Nuri'nin üslubunun zaman zaman bir takim kesimleri rahatsiz ettigi dogru... ama imanindan emin olan her müminin üslubunun bu kadar net ve kesin olmasini bir müslüman olarak ben de Allah'tan niyaz ediyorum. Yasar Nuri netice olarak bir kul... O da bunu biliyor zaten... Biz de unutmamaliyiz... Ama yasanilan toplumda kulluk sinirini asmis o kadar çok hoca, imam, parti lideri vs. vs. var ki, bu konuda elestirilmesi gereken insanlarin en sonlarina dogru olaninin Yasar Nuri olmasi gerektigi kanaatindeyim.

Sizin de dediginiz gibi:
DOGRUSUNU MUHAKKAK ALLAH BILIR.

Sevgi ve Selamlarimla

Kütahya

©1997 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin