[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 5, No 3, Fall 1995 [back]

Mektup: "Artik dayanamadim..."

C. Çavusoglu

Sayin Çataltepe,

Göndermis oldugunuz 2. sayinizdan sonra artik dayanamadim abi, birseyler yazma ihtiyaci duyuyorum. Size en basta çok normal birseyden söz etmek istiyorum; derginizin içerigi ne yazikki bana pek uygun kaçmadi. Ama bu, yani olabilir degil mi? Derginizin kökten dinci yaklasimlari üzerine ise belki bir iki kelime tikirdatabilirim diye düsündüm.

En basta inanin, Vol.5 No.1 Spring sayinizi Arapça yayimlasa idiniz daha genis bir okuyucu kitlesine ulasirdiniz. Yani Türkiye ve Türklükle ilgili o sayinizda pek bir sey bulamadim. Valla çok aradim. Ne yazik. Kullandiginiz dil böyle olunca da saniyorum derginizin adi "Anadolu" pek içerigine uygun kaçmiyor. Bence o da "Imamin Dili, Tekke, The Voice of Muslim Brothers, Kolla-Molla, Tesettüre Özel vs. vs." olabilirdi. Yani isterdim ki Anadolu koksun derginiz. Arhavi'sinden Bodrum'una, Sarikamis'indan Lüleburgaz'ina. Kültürüm koksun, milletimi hissedeyim, vatanima dokunayim. Sormak isterim, yapmaya çalistiklariniz ve imajiniz zaten Amerika'da bir azinlik olan Türkler arasinda pre-dominant, daha alt bir azinlik gurubu mu yaratmak? Siz bölücümüsünüz? Saka bir yana özellikle ve özellikle Molla Kasim denen sahis, her iki sayidan da anladigim kadariyla, profesyonal olmaya çalisan acemi bir mürekkep zokasindan öteye degil. Bence sansini bir de ressamlikta denesin. Edebiyat zor istir.

Uzun lafin kisasi zaten derginize bedava oldugum 2 sayilik aboneligim sona erdi. göstermis oldugunuza inandigim yadsinamaz ugrasilariniza ise inanin saygi duyuyorum. Her ne kadar bakis ve algilayiz açilarimiz farkli olsa da. Bir iki arkadasima derginizi lütfedip önerdim. Ileriki bir tarihte belki onlara gelen sayilara söyle bir göz atar ve deri derin "ah" çekmeye devam ederim.

Basarilarinizin, en azindan ugrasilarinizin devami temennimle,

Çevresindekilerin Ülkücü dedigi ama Ülkücü olduguna inanmayan (ki o da zor istir) ama ayni zamanda da Türkiye'deki pek çok Ülkücüden daha bir Ülkücü olduguna inanan bir Türk genci,

(sifatim biraz uzundur benim :-)
ABD


©1995 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin