[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 5, No 2, Summer 1995 [back]

Sessiz Yiginlarin Sesi

Mehmet Suat

Istanbul Mektubu


"Sessiz Yiginlarin Sesi" ... Bu slogan çogunuza belki garip gelebilir, fakat bu Türkiye'nin en yeni televizyonu Kanal 7'nin kendini tarif edebilmesi için seyircilerine verdigi mesaj. "Simdiye kadar konusamiyan --konusturulmayan demek belki daha dogru olacak-- yiginlarin sesi olmaya talibiz" demek olsak gerek.

Kanal 7 bundan yaklasik bir yil önce, Istanbul'da günde 3 ila 4 saat arasi deneme yayini yaparak televizyon kanallari arasina girdi. Bundan 5 ay önce de, Ankara'da yayina baslamis ve bu yaza dogru tüm Türkiye'yi kapsamak ana hedefi. Bunun için, uydu kiralama gibi çesitli girisimler sözkonusu. Istanbul Resitpasa'da bahçeli küçük iki katli bir ev ile tek bir stüdyoya sahip ufak bir mekanda Istanbul Büyük Sehir Belediyesi'nden kiralanan frekansla yayin hayatina baslayan "sessiz yiginlarin sesi" hala bu kisitli imkanlarla hayatini idame ettirme çabasi içinde... Epeyce parasal sikintilari da mevcut. Ekranda gördügünüz genç yapimci ve sunuculari ön plana çikararak; sanki, en modern teknolojik olanaklara sahip büyük medya tröstlerini arkasina alan ve de onlardan beslenen televizyon kanallarina mesaj gönderir gibi "biz insana yatirim yapariz!!" demekte.

Bir istatistik yapilsa, kanimca, yerli yapim payi yabanci yayin payina oranla en yüksek olan televizyon kanalidir. Her ne kadar bu programlarin çogu söylesiye yönelik olsa bile... dedik ya sessiz yiginlarin sesi!!!

Eski Girgir dergisinden bazilarinizin yakinen tanidigi Hasan Kaçan'in hazirlayip sundugu Hasan Kaçan Folk Sov sadece Cem Özer'in sosyete talk sovuna degil Johnny Carson Show'a bile alternatif... Hasan Kaçan Folk Sov'un saz takimi darbukacisi, kanuncusu, udcusuyla tümüyle Kasimpasali... Programin çekildigi mekanda torna tezgahlari, tesviyeler, araba parçalari görmek mümkün... Konuklar da pek öyle artist, assolist takimindan degil; daha çok hergün sokakta gördügünüz tipler...

Saatleriniz hafta içinde aksam 11'i gösterdi mi artik Ibrahim Sadri'nin Esref Saati ne zaman basliyacak diye sabirsizlanmaya baslarsiniz. Bu bir, Amerikalilarin "one man show" dedikleri cinsden bir program. Sürekli karsinizda devamli konudan konuya atliyan ve sürekli gevezelik eden bir adam var. Fakat nüktedanligi, kelimlerinin berrakligi ve de kivrak zekasi ile sanki televizyon seyreder gibi degilde radyo dinler gibisiniz. Program gözden çok beyne hitap eder nitelikte.

"Yahu hiç mi ciddi program yok bu kanalda?" diye soranlariniz mutlaka olacaktir. Hafta içi haber sonrasi günün veya haftanin önemli olaylarini irdeleyen Hakan Arslan'in hazirlayip sundugu Odak ve Arka Plan ile Atilgan Sayar'in Seyir Defteri'nin yanisira haftada bir yayinlanan Nabi Avci'nin bir veya birkaç kisiyle söylestigi 360 Derece bu açigi kapatmaya çalisiyor. 360 Derece'de 2000'e 5 kala serisi islenmekte. Bu baglamda Mahir Kaynak, Nilüfer Göle, Turgut Cansever geçen programlarin konuklari idi.

Müzik programlarinin her tarafinda buram buram profesyonellik akiyor sanki. Toplumumuza aykiri hiç bir müzik programini görmeniz mümkün degil. Tüm müzik programlari Özhan Eren'in denetiminde. Ayni zamanda bir ilahiler hanendesi olan Özhan Eren'in sesini zaman zaman Istanbul görüntüleri ile duymak olasi... Insanin bazen, "programlar arasinda bosluk olsa da Neset Ertas'i yahut Mehmet Erenler'in çaldigi Alli Turnam'i dinlesem" diyesi geliyor. Neset Ertas'in yanik sesiyle Anadolu bozkirlarinin enfes görüntüleriyle süslemesine doyum olmuyor desem yalan olmaz sanirim. Cumartesi aksamlari ise apayri bir olay. Sira Gecesi belki bu kanalin en çok ilgi toplayan programi. Urfa'nin "sira gecesi" denilen erkeklerin toplanip hos sohbet ile türkü ve sarki söyledikleri geceden ismini aliyor. Yillarin halk müzik sanatçisi Nuri Sesigüzel'in sundugu programda Elazig'li Mustafa Keser'i dinlemek mümkün...

Kanalin tarafsizlik diye bir derdi de yok. Yayin politikalari tarafsizlik degil objektiflik; "Tarafsiz olmak mümkün mü? Önemli olan herseyi objektif olarak yayinlamak, özellikle haberlerde"... Dedik ya Sessiz Yiginlarin Sesi!

Hosça Kalin...


©1995 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin