[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 4, No 3, Fall 1994 [back]

Mektup: Siyonizm saplantisi niye?

E. Kaygin

Selamun aleyküm Anadolu editörleri ve okuyuculari,

Müslümanlarin Siyonizme bu kadar kafayi takmaya ihtiyaçlari var mi? Bu soru garip gelebilir, ama müslümanlarin dillerinden düsmeyen bir kelime olduguna göre gerekli bir soru. Anadolu'da çikan A. Izzet Kömüsçü'nün yazisindan [Bahar 1994 sayisi] tutun da Refah Partisi genelbaskani Erbakan'in beyanatlarina kadar birçok yerde birçok komplonun dehsetli kivrak aktörü olarak karsimiza çikmakta.

Siyonizm Islam kaynaklarinda ve klasiklerinde rastladigimiz bir kavram degil. Bu da gayet dogal çünkü diger ulusçuluk hareketleri gibi modern çagin bir ürünü. Ulusçuluk ideolojisinin Avrupa yahudileri tarafindan tekrar üretilmesi. Müsahhas seklini de Israil devletinde buluyor. Lakin Siyonizm hakkinda söylenenler ulusçuluga yönelik degil de Avrupa'dan devralinmis anti-semitik bir söylemin kopyasi. Üstelik müslümanlarin zihin berrakligini karistiracak sekilde Kur'an'da olan kafir, müsrik, münafik vs. kavramlarinin yerine toptan kullaniliyor.

Üstelik iddialara bakilacak olursa Theoder Herzl'den beri öyle uzak görüslü ve ince ayarli planlar yapip isleme koymuslar ki, hasimlarinin (biz müslümanlarin yani) pek yapacak birseyimiz yok sanki! Maalesef komplo teorilerinin cazibesi herseye yapismalari. Mesela ben bir Siyonist ajan olarak bu mektubu yaziyor olabilirim. Ama bu son cümlemle aslinda Siyonist ajan oldugumu gizlemek için bir taktik kullaniyor olabilirim, ilh. ... Netice ise müslümanlarin kafasinda dehsetli ve olaganüstü güçlü bir düsman imajini yerlestirip, ellerini kollarini baglamak oluyor.

Yukarida söyledigim gibi ulusçulugun Siyonizm varyasyonu müslümanlara Türk veya Arap ulusçuluklarindan daha fazla mi zarar verdi bu yüzyilda? Öte yandan komplo teoricilerinden bir bölük mesela Türk ulusçulugunun Mason localari vs. baglantilari ile Siyonizmin bir oyunu olarak ortaya çiktigini ileri sürebilirler. Dedim ya, kurtulus yok! Ama, Islam dünyasini sarsan bu siddetli sosyal vakalara böyle basite indirgemeci, varisi olmamiz gereken o büyük entellektüel gelenege yakismayan izahatlar getirmekle vakit kaybetmemeliyiz. (Belki de asil komplo bu?) A. Izzet Kömüsçü yazisinda özellikle Türkiye için önemli olan Jirinovski hadisesine deginiyor, güzel tesbitlerde bulunuyor. Ama ortodoks hristiyan dünyasinda yasanan bir krizin semptomu olan bir hadiseyi gidip babasi yahudi olan Jirinovski'nin figürani oldugu bir Siyonist komplosuna baglayinca ise yarar bir çözüm üretmenin kapilarini da kapatmis oluyor.

Bugünkü dünya müslümanlarinin ecdadlari hristiyan Avrupa'nin sergiledigi ilkel yahudi düsmanligina (anti-semitizm) hiçbir zaman ragbet etmemislerdir. Hristiyanlarla oldugu gibi yahudilerle de olan iliskiler ehl-i kitab olmalari çerçevesinde düzenlenmis; hatta hristiyanlarin zulmünden kaçan yahudilere yardim eli uzatilmis. Hicretin ilk yillarinda Hicaz yahudileri ile olan siddetli mücadeleyi en az bizler kadar iyi bilen bu nesiller enayi mi idiler? Biz kendi mirasimiza sirt çevirip, "sunun anasi veya babasi yahudi idi" gibi çirkin irkçilik kokan delillere mi sarilacagiz?

Müslüman dünyasindaki bu Siyonizm sendromunun herhalde psikolojik nedenleri de var. Kudüs gibi önemli bir yeri kolonistlere kaptirdiktan sonra suçluluk duygusu ile bu devasa düsman kurgulandi. Üstelik Islam dünyasina gerçekten burnunu sokmus Batili (özellikle Ingiliz) güçlerle yahudi düsmanligi bazinda ortaklik tesis edilmis oldu. Burada Noam Chomsky'nin "Israil'in Amerika'nin Ortadogudaki uçak gemisi oldugu" tesbitini hatirlatayim. (Ama Chomsky yahudi olduguna göre, belki bunlari bir Siyonist ajan olarak söylüyordur!)

Allah, müslümanlara kendilerine saglam kaynaklardan ögretilmis kavramlarla düsünebilmeyi nasib eylesin.


©1994 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin