[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 4, No 1, Spring 1994 [back]

Basindan Seçmeler

Anadolu

Greece on Immigration to Istanbul The Phanar district has been flooded by immigrants from Anatolia, as a result of urbanisation in recent decades, and radically altered the city's character. Election of an Islamic Welfare Party candidate as Mayor of Istanbul has raised fears about the security and freedom of the Orthodox Church and Greek expatriate centre, while Turkish authorities appear indolent in the face of such growing surge of intransigence. (Athenian News Agency, April 14, 1994)

Ah Su Biyikli Adamlar! Alarko Holding Yönetim Kurulu Baskani Üzeyir Garih'in Bogaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneginin düzenledigi "Çevre ve Sanayi" konulu panelde söyledikleri: "Kirliligi olusturan sadece çöpler degildir. Gürültü, koku, su, toz, gaz kirliligi, trafik, çarpik sehirlesme, sokaktaki basibos çocuk sayisi, balkonlara asilan çamasir sayisi, bakimsiz, biyikli adam sayisi, bunlar bir ülkenin geriliginin göstergeleridir." (5 Ekim 1991)

Tayyip Erdogan:
"Bizden Fetva Istemeyin"

"Bir çok kisi gelip bize dinî konularda soru soruyor. Biz siyasi bir partiyiz. Dinî konularda ögrenmek istediginiz bir sorununuz varsa gidin müftülüge sorun. Refah Partisi esittir din degildir. Refah Partisi esittir Islamiyet degildir. Kim böyle söylüyorsa yanlis yapiyor. Ama üyeleri Islamiyeti ön planda tutan bir partiyiz." (Zaman, 10 Subat, 1994)

FETVA
SUAL:
Zeyd Kurban Bayraminda Allah rizasi için kestigi kurbanin derisini mahallesine yapilacak Kur'an Kursuna bagislarsa ne lazim gelir?

EL-CEVAB:
2860 sayili Yardim Toplama Kanunu'nun uygulama esaslarini gösteren yönetmeligin degisik 12. maddesi geregince kurban derisi toplama yetkisinin sosyal dayanisma vakiflarina veriLmesinden dolayi, ayni kanun geregince Zeyd'e üç ay hafif hapis ve 2500 TL para cezasi gerektir.

Simon Peres Kimin için Dua Ediyor?

Marmara Grubu'nun düzenledigi Ortadogu meseleleri konulu toplantida konusan Israil disisleri bakani Simon Peres, Türkiye'nin Islam dünyasinda Iran ekolüne karsi basari kazanmasi için dua ettigini söyledi. Peres, Ortadogu'da barisin saglanmasi için Türkiye'nin önemli katkilarda bulunabilecegini de sözlerine ekledi.

Israil basbakani ile yanyana oturan MHP lideri Alparslan Türkes, Peres'ten çok etkilendigini söyledi ve "barisi kuran insan olarak kendisine tesekkür ediyoruz" dedi. (Kaynak: Hürriyet, 13 Nisan 1994)

Simon Peres'den Kan Tahlili

Israil disisleri bakani Simon Peres 'Türkiye'nin kan damarlarinda Atatürkçülük dolasiyor. Atatürkçülük; demokrasi ve laiklik demektir. Türkiye nasil olur da 70 yil öncesine dönebilir' dedi.

'Ortadogu'daki ülkeler Türkiye gibi çagdas, demokratik ve laik bir ülke mi yoksa Iran gibi çagdisi, köktenci ve seriata bagli bir ülkeyi mi örnek alacaklardir?'

Peres, bir soruya karsilik 'PKK sizin sorununuz. HAMAS ise bizim sorunumuzdur. Ortak düsmanimiz terördür. Teröre karsi mücadelede isbirligi yapacagiz. Istihbarat mi olur, baska türlü mü olur, ayrintisina girmek istemiyorum' dedi.

Peres, Ortadogu'da Avrupa Ekonomik Birligi gibi bir örgütlenmeye gidilebilecegini, bu konuda yarisi Avrupa'da yarisi Akdeniz'de olan Türkiye'nin oynayabilecegi rol konusunda Türk hükümet yetkililerine bazi önerilerde bulundugunu açikladi. (Kaynak: Cumhuriyet, 13 Nisan 1994)

Sen Neymissin be Abla!
"Ya biz ya seriat."

Avrupa hata yapiyor. Basbakan Tansu Çiller, "Türkiye'de laiklik için, basarili olmak zorundayim" dedi. Türkiye'nin tam üyeligini engelleyen Avrupa'nin da "hata yaptigini" , ekonomik politikalarina iç ve dis destegi saglamak ve ekonomide istikrarin gerçeklestirilmesi için "ne gerekiyorsa" yapacagini belirtti.

Çiller, "belki yeni bir komunizm tehdidi yok ama ABD'ye de etki yapabilecek büyüklükte pek çok çatisma mevcut. Baskan Clinton'in Bosna'da yaptigi seye büyük hayranlik duyuyorum. Insanlar Avrupa'nin ortasinda öldürülüyor" dedi.

Dünyanin bu çesit çatismalarda önemli ölçüde liderlik aradigini vurgulayan Basbakan Çiller, "daha fazla olayda bu liderligi görmeye ihtiyacimiz var. Özellikle Azerbaycan ve Ermenistan arasindaki çatisma da, ABD'nin liderligine ihtiyaç duyuyor" seklinde konustu. (Kaynak: Milliyet, 16 Nisan 1994)

ABD baskani Clinton'a Refah Partisi'nin yükselisini örnek gösteren basbakan Çiller, "Islam ülkeleri için iki sik var. Türk modeli ya da köktendincilik, Türkiye'ye köktendincilik gelirse, basta sizin hesaplariniz bozulur. Bize destek olmazsaniz seriat gelir" dedi.

Baskan Clinton, Çiller'e KKTC cumhurbaskani Rauf Denktas'i sikayet etti. Clinton, Denktas'in kabul edilemez buldugu, degisiklige ugrayan güven artirici önlemler paketinin, bir an önce yürürlüge girmesi gerektigini belirtti. Çiller, "pürüzler ayiklanarak sonuna gelindi. Bu paketi, kipirdamadan durmayi tercih eden Kibris Türk tarafinin bozmasini istemiyoruz. Bu sorun da paketin son sekline göre Nisan ayi sonuna kadar bitirilmeli" dedi. (Kaynak: Hürriyet, 16 Nisan 1994)


©1994 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin