[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 2, No 2, Spring 1992 [back]

Selamun Aleyküm

Anadolu

Lise siralarinda tarih kitaplarinda okurken tozlu sayfalara gömüldügünü sandigimiz hadiselerin su anda içinde yasiyoruz. Birinci Dünya Savasinin hesaplarinin Ikinci Dünya Savasinda kapatildigini sananlar ne kadar aldanmislar! Ikinci harbin gayesi Birinci harpde yagmalanan müslüman mallarinin haramilerin arasinda paylasilmasi idi. Simdi, insa'Allah, gerçek hak sahiplerinin sirasi geliyor. Ama yol mesakkatli.

Arnavutluk'ta senelerin baskisindan kurtulan müslümanlar açlik ve sefaletle karsikarsiyalar. Bosna-Hersek'de müslümanlar hürriyetlerine kavusmak üzereyken yine namlunun ucundalar. Ortadogu'da Irak halki körfez savasinin faturasini bebelerin canlariyla ödemeye devam ediyor; Filistin'de "çözüm" kotariliyor. Cezayir'de liderleri hapsedildikten, taraftarlari kursunlandiktan sonra Islami Kurtulus Cephesi anayasaya aykiri (!) bulunarak kapatiliyor. Kafkaslarda Ermenistan pervasizca Azerileri katlediyor. Orta Asya'nin hürriyetlerini yeni bulmus müslümanlari Sovyet artigi yöneticilerinin altinda paylasma masalarina sürükleniyorlar. Afganistan'da on küsur senedir tüm dünya müslümanlarinin gözlerinin bebegi olan Mücahidler zafere ulasiyorlar, ama kardes kavgasi ihtimali haberleri sevincimizi gölgeliyor. Kasmir müslümanlarinin bagimsizlik mücadelesi "denge hesaplari" ile söndürülmek isteniyor. Burma'li müslümanlar canlarini kurtarmak için kendisini zor besleyen Benglades'e binlerle siginiyorlar.

Ve, Türkiye'de bir kardes kavgasi kotarilmak isteniyor. Bir yandan Birinci Dünya Savasindan sonra Islam dünyasina vurulan zincirlerin parçalanma firsatlari dogarken, bir yandan o dönemin aktörleri ayni oyunlarini tekrar sahneye koyma çabasindalar. Türkiye içinde bulundugu sorunlari kendisini yeniden tanimlamadan asabilir mi? Zor gözüküyor. Bu yeni tanimlamada eski hatalar tekrarlanmayacaksa Islamin çerçevesi rehber olmali. Bu da ancak müslümanlarin tepkiler üretmek yerine, gündemi tesbit edip, çözümler üretmeleriyle olabilir.

Tablo üzücü gibi gözükse de büyük firsatlara gebe. Unutmayalim ki en iyi plan Allah'in planidir ve gayretimiz Allah'in ipine yapismak dogrultusunda olmalidir.

Anadolu'nun bu sayisinda Dogu sorununa egilen özgün yazi ve iktibaslara yer verdik. Konu mühim ve büyüktür; Islami çerçeve içinde çesitli bakis açilari mümkündür. Onun için bu sayimizin konunun tamamini ya da Islami yaklasimin her cephesini içerdigini söylemiyoruz. Insa'Allah siz okuyucularimizin katkilariyla ileriki sayilarimizda konuyu islemeye, müzakere etmeye devam edecegiz.

Bu sayimizla birlikte yazismalar (ve abone isleri) için yeni adresimize de dikkatinizi çekeriz. Katkilarinizi, elestirilerinizi, ikazlarinizi bekliyoruz.

Allah'a emanet olunuz.


©1992 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin