[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 2, No 1, Winter 1992 [back]

Netlerden Nasil Daha iyi Yararlanabiliriz?

S. Elagöz

Bilgisayar aglari ve bu aglar üzerinde kurulu listeler -- baska bir deyisle "netler"-- son yillarda yayginlasan bir haberlesme seklidir. Baska imkanlarla birbirlerini görmeleri çok zor olan müslümanlarin kolayca haberlesmelerini saglayabildiginden, bu imkani en iyi sekilde kullanmanin yollarini arayip bulmamiz gerekir. Alisageldigimiz sohbet halkalarinin sahip oldugu bütün avantajlara netler vasitasiyla ulasamayacagimiz, oradaki samimiyeti, sicakligi ve güveni, isteyen herkesin takibedebildigi ve takibedenlerin önemli kismini sahsen tanimadigimiz bir ortamda bulamayacagimiz asikâr. Bununla birlikte, cografi uzaklik, zaman yetersizligi gibi engeller sebebiyle sohbet halkasi olusturamayacak arkadaslar, netler vasiyasiyla kisitli da olsa benzeri bir imkâna sahipler. Bu durumda, netlerde iman esaslarina ve fikha ait konularin, ihtiyaç hissedildigi oranda ehil arkadaslar tarafindan usulüne uygun sekilde islenmesi, neti takibeden arkadaslarin bilgileri, ihtiyaçlari, içinde bulunduklari ortam göz önüne alinarak, uygun kaynaklardan, güvenilir alimlerden iktibaslar yapilmasi elimizdeki bu imkanin sükrünü yerine getirebilmek için lüzumlu gözüküyor.

Bu sorumlulugu yerine getirmek için vaktinden fedakarlik yapan arkadaslar, nasil daha verimli olabilirler? Ne tür konularin islenmesi daha uygun olur? Bu konulari, nasil ortaya koymak lazim?

Normal olarak nete yazi yazan arkadaslar, birilerinin okuyup faydalanmasi için yaziyorlar. Bu durumda, islenecek konularin neti takibeden arkadaslarin en kolay anlayabilecekleri sekilde ortaya konmasi uygun olur. Anlasilir bir dille, açik, kaynagindan verilmesi gereken bilgileri uygun referanslariyla birlikte ve mümkün oldugunca öz yazmaya çalismaliyiz. Uzun yazilar, anlayabilmek için üzerinde tefekkür etmek hatta kaçinilmaz olarak lügat kullanmak gereken konular, elde edilecek verim açisindan bakildiginda pek uygun degil.

Bu meyanda, yazilarda kullanilan alintilarin açikca belli edilmesi ve kimden alintilandiginin söylenmesi, alintilanan kisimlarla, yaziyi gönderen arkadasin fikirlerinin okuyucu tarafindan kolayca ayirt edilebilmesi için uygun isaretlerin, dipnotlarin kullanilmasi uygun olur. Bu hem yazilan yazilarin güvenilirligi, hem de bu yazilardan birseyler ögrenmek için çaba harcayan arkadaslarin yanilmalarina meydan vermemek açisindan oldukça önemli bir noktadir.

TSAA-L'i ve diger netleri takibeden ve islâmi kendilerine yasam biçimi olarak seçmemis kisilere islâmin anlatilmasi ve bu isin sirf Allah rizasi için yapilmasi önemli bir sorumluluk. Bu sorumluluga talip olan arkadaslarin, nefsani tartismalardan, kelime oyunlarindan kaçinmalari, hidayete erdirecek olanin sadece Allah (C.C.) oldugunu sürekli hatirlarinda tutarak kendi üzerlerine düsen kisimla alakadar olmalari, omuzladiklari davanin büyüklügüne yakisan tek yol... Bu agir mesuliyetin altina giren arkadaslardan, Allah (C.C.) razi olsun. Yüklenilen sorumlulugun önemini ve netleri takibeden arkadaslarin tepkilerini göz önüne alarak, birkaç nokta üzerinde durmak uygun olur:

Fikih, imandan sonra müminin hayatinda ikinci sirada öneme sahip bir konu. Neti takibeden arkadaslar da, islâmi yasamaya çalisirken, karsilastiklari fikhî konulari bazen netlerde dile getiriyorlar ve cevabini bilen bir arkadas varsa yazmasini istiyorlar. Bir çok arkadasin eli altinda uygun fikhî eserler bulunsa bile, sorulan sorunun direk cevabini bulmak her zaman mümkün olamayabiliyor. Bu durumda, Türkiye'den neti takibeden gönüllü bir arkadas bu sorulari bir alime aktararak aldigi cevabi nete göndermesi, kanaatimizce çok yararli bir hizmet olur. Mesela Mehmet Emin Er hocamizin, bu konuda memnuniyetle yardimci olabilecegini biliyoruz. Türkiye'den uygun bir veya birkaç arkadasin bu sorumlulugu üstlenmeleri meselemizi çözer. Tabii baska alimlerle de irtibata geçilebilir.

Arkadaslarimiza akademik açidan faydali olabilecegini düsündügümüz bilgisayar yazilimindan yeni çikan bir kitaba kadar pek çok sey nette tanitilabilir. Net üyelerinin önemli kisminin yüksek lisans çalismasi yapanlardan olustugunu hesaba katarsak, özellikle ayni dalda çalisan arkadaslar bu imkanlari kullanarak birbirlerine yardimci olabilirler, fikir alisverisinde bulunabilirler. Bu hem islerimizin daha hizli hallolmasi, hem de aramizdaki kardeslik baglarinin güçlenmesi açisindan faydali birsey. Yine yurtdisina ilk defa çikacak arkadaslara tecrübeli arkadaslar yardimci olabilirler. Dil okullariyla ilgili bilgi aktarilabilir, gidecekleri üniversitelerdeki arkadaslarin adresleri verilip bu arkadaslardan yardimci olmalari istenebilir. Yurtdisindaki arkadaslarin sikca karsilastiklari problemlerle ilgili kütük olusturulabilir. Ateselikle olan iliskilerimizden, askerlik islemlerine kadar ihtiyaç duyulan konularla ilgili öz bilgiler, isteyen herkesin ulasabilecegi sekilde dosyalanabilir.

Arkadaslarin bir çoguna Türkiye'den dergi, gazete geldigi malum. Uygun sekilde görev paylasimi yapilarak, bir arkadasin üzerine fazla yük düsmesi önlenerek haber özetlerinin, uygun görülen köse yazilarinin aktarilmasi yararli olur kanaatindeyiz. Böylece, memleketimizde olup bitenleri bir parça olsun müslümanlarin perspektifinden ögrenme imkanina kavusuruz. Türkiye'den bir arkadasin haber özetlerini geçmesini saglayabilirsek, TSAA-L'e daha fazla ragbet edilmesi, böylece daha fazla kisinin basta anlatilan aktivitelerden de faydalanmalari mümkün olabilir.

Bir çok üniversitenin kullanima açtigi, FTP ile ulasabileceginiz, herkese açik ücretsiz arsiv disklerinde, sizin isinize yarayacak bir çok program bulabilirsiniz. Kuran-i Kerim'in Ingilizce tercümesinin metni, Mac ve IBM için Türkçe karakterlere sahip fontlar, Türkçe TEX fontlari vs halihazirda bu tür dosyalarda bulunmaktadir. Bunlara ek olarak, bizim de ihtiyaç oldugunu düsündügümüz yazilimlari, metinleri benzeri sekilde depolamamiz mümkün. Yiyeceklerde kullanilan haram ya da süpheli maddelerin listesi, mescitlerin adresleri, sik sorulan sorulara cevaplar bunlardan birkaçi olabilir. Yine geçen yil içinde Software Library (SWL) isimli bir hizmet baslatilmaya çalisildi ama maalesef simdiye kadar bu hizmetten faydalanmak isteyen arkadaslarin sayisi çok sinirli kaldi. Herhangi bir yazilima ihtiyaci olan arkadaslar ilgili arkadasa bu ihtiyacini yazarsa, elimizde varsa temin ederiz. Ayrica, nette herhangi bir yazilim istegi görmüsseniz ve sizde bu yazilim varsa, yine SWL ile ilgili arkadasi haberdar ederseniz, hem ihtiyaci olan arkadasa bu yazilimi göndermek, hem de ileride kullanilmak üzere SWL'ye bir kopyasini yerlestirmek mümkün olabilir.

Yine, netten birbiriyle tanisan arkadaslarin, bulunduklari kampüsler yakinsa birbirlerini ziyaret etmeleri de kaynasma açisindan cok faydali olabilir. Hem böylece karsimizdaki kisinin sadece bir e-mail adresi olmadigini da ögrenir, üslübumuzu ona göre ayarlariz!

Neti takibeden arkadaslarin tamaminin katilimini saglamak için bazi aktiviteler düsünülebilir. Bilgi yarismasi düzenlenebilir, aylik seminerler hazirlanabilir, hediye dagitilabilir... Önemli olan sicak bir ortam olusturup, takibetme imkani olan her arkadasin, bu ortamda bir yeri oldugu fikrini açikca ortaya koyabilmek. Tabii bunun ilk sarti hosgörü. Karsimizdaki insanin hatalarina, farkli bakis açisina, yerine göre bazi konularda bilgisiz olusuna, bazen nefsani davranmasina hosgörüyle yaklasabilmek lazim.


©1992 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin