[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 1, No 3, Summer 1991 [back]

Yeni Dünya Düzeniniz Kutlu Olsun!

Soner Yamen

"Yenik düsüyor insan zamana,
Biz yaslandik, degisti dünya!..."

Henüz o kadar yasli sayilmam ama nostalji denen meret arada sirada yoklamaya baslamis olsa gerek ki, yukaridaki satirlar duygulandiriyor beni.

Insanin kendi geçmisini hasretle anmasi yaninda, içinden geldigi toplumun geçmisini de hasretle anmasi mümkün. Geçmisin sadece iyi yönlerini ögrendigimizden midir, yoksa isimize gelmeyen yanlarini kolayca görmezden gelebildigimizden midir, bilemem. Belki de benim açimdan sorunun cevabi, içinde bulundugum ve kendi benligimi potasinda erittigim kültürün, bu yuzyilda çok çile çekmesi, hep asagilanmasi, bir türlü kendi ayaklari üzerine dikilememesinden. Verdigi onca ugrasa, çektigi onca çileye ragmen. "Kurtulus" savaslari kurtaramamis, "istiklal" harpleri gerçek anlamda istiklalini verememis. Suç kimde? Belki hiç kimsede. Bilmiyorum. Belki genis kitleleri düsünmeyen politikacilarda. Herzaman onlar suçlanirlar zaten ama birsey degismez. Onlar da bunu bildiklerinden, pek dert etmezler.

Saddam adinda, dagda dört tane koyunu kurda kaptirmadan güdemeyecek tiynette birisinin eline Irak halkini verirseniz, tabii ki dünya dengelerini, oynanan oyunlari hesaplayamaz ve gider önce Iran'a tosar, sonra da bizim kovboylara canli hedeflerle antreman yapip, bir de dünyanin kurtaricisi olacak firsat verir. Ben koymadim bu adami Irak'in basina ama Iraklilar da seçmediler. Iyi de suç kimde? Ne bileyim.

Kendi memleketimde, düsünce suçtur da, Avrupalilar baski yapinca, AT'a girmek umutlariyla suç olmaktan çikarilacagi umulur. Yani fertlerin düsünce özgürlüklerine kavusmalari için, devletin bagimsizligina gölge düsmesi mi lazim? Siz onu Kürtçe'nin serbest birakilmasina karsi çikanlara ya da serbest birakmak için PKK'nin binlerce masum insanin aklini çelmesini, yüzlerce er-memur-sivil kisinin ölmesini bekleyenlere sorun. Ya da isterseniz neden yasaklandigini sorun. Sivrinin biri belki cevap verir!

Iyisi mi bunlari hiç karistirmayin. Ph.D. yapiyorsaniz tezinize ve derslerinize sarilin, bir iste çalisiyorsaniz nasil yükseleceginizin hesaplarini yapip, yeni arabanizin modelini kararlastirin, bekarsaniz tez elden evlenin.

Birakin dünyayi da sahipleri düsünsün.

Yeni dünya düzeniniz kutlu olsun!

Hürmetler.


©1991 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin