[anadolu home] [contents] [by authors] [by category] [subscription]
Volume 1, No 2, Spring 1991 [back]

Allah Korkusu Olmayinca...

Serdar Özpolat

Evet bir insanda Allah korkusu olmayinca ve herseyin O'ndan geldigine inanmayinca insan ne kadar da "ben dürüstüm, ben adaleti heryerde saglarim, ben haksizliga boyun egmem her zaman dogrulugu-dogruyu gösterir, söylerim ve ben söyleyim böyleyim..." dese de bos. Ben bunu tek bir Allah'a inandim ve O'nu bildim bileli hep böyle gördüm ve bildim. Ve hatta dün de bunu bir kez daha anladim. Simdi isterseniz dün ne oldu kisaca anlatmaya çalisayim Allah'in izniyle.

Dün bir Amerika'liyla oradan-buradan konusuyorduk. (Bu Amerikali'yi 5-6 senedir iyi taniyorum. Kendisi dogru-dürüst biri diye taninir. Bunu kendisi de söyler ve ben de baska baska olaylarla adamin adaletsizligin ya da dogrulugun yapilmadigi yerlerdeki tavirlarina sahit olmustum. Fakat benim daima aklimdan çikmayan bir sey vardi ki; o da bu adamin dine dolayisiyla Allah'a inanci olmadigi için elbet birgün bu adamin kendi menfaatini gördügü yerde yada kendi menfaati oldugu yerde içinde bir Allah korkusu olmadigi için dogruluktan yana olmayacagi idi. Nitekim bunu kendisi de bana gösterdi.) Konusurken konu bir sirketde çalisma isine geldi. Yani bir sirketde çalisiyorsunuz ve bir gun patronunuz size bir is verdi yap diye. Fakat siz gerçekten biliyorsunuz ki bu is hem kanunlara(kanunlar Allah'in kanunu degil yani Islamik degil diyelim) hem de size gore dogru degil eger yaparsaniz bu isi.Ve bunu patronunuz da biliyor. Fakat "para nereden gelirse gelsin" diyor. Neyse o zaman bu konustugum kisi "ne yapalim yapmazsan kovulacaksin bu yüzden de yaparsin o isi"dedi. Ben de dedim ki;"fakat bu is dogru degil (cheating)". O, "isi mi kaybedeceksin, yaparsin tabii" dedi. Ben de eger dürüstüm diyorsan böyle anda bile dürüstlügünü göstermen lazim" falan dedim. Neyse, vakit geç oldugu için konu kapandi ve söylesi bitdi.

Aslinda söylenecek çok sey var o kisiye (izah gibi) fakat maddiyati daha üstün, daha önemli gördügü için düsünce yapisi materyalistik (materialistic) düsünce -- ne desen bos gibi...

Gerçi "belki" anlattigim olaydaki is ve durum Islam'a göre degerlendirildiginde o sartlar altinda onu yapmak caiz olabilir (ortamin ve kanunlarin islami olmayisi gibi sebeplerden dolayi) ama onemli olan o kisinin düsünce yapisi.

Neyse böylece ben bir kez daha anladim insandaki Allah inancinin ve korkusunun önemini.

Çünkü müslüman bilir ki, rizk sadece ve sadece Allah'tan gelir. O'ndan baska kimse rizki veremez. Ve yine müslüman bilir ki, yerler ve gökler demir bir zirh ile kaplansa müslümanin içinde en ufak bir süphe ve düsünce olmaz rizk için. Çünkü onun Allah'i vardir ve Allah ona yeter.

Biraz uzun oldu kusura bakmayin. Yazimda ki her türlü yanlislar benden, dogrular Yüce Allah'tandir.


©1991 anadolu
This article can be reproduced provided that full credit is given to anadolu
Bu yazi anadolu'ya atif yapilmak kaydiyla kopyalanabilir.

For your comments / Yorumlariniz için anadolu@wakeup.org
Please reference the article title, volume, and number
Lütfen yazi basligi, cilt ve numarayi belirtin